wszytko co musisz wiedzieć

botox

Redukcja zmarszczek mimicznych toksyną botulinową 

Toksyna botulinowa (botox)

Zabiegi toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa również to, że mają wszechstronne zastosowanie. Nie każdy bowiem wie, że botox może nie tylko upiększać, ale również leczyć wiele przypadłości. 

Istnieje osiem typów toksyny botulinowej, jednak w medycynie estetycznej stosuje się wyłącznie substancję typu A. Wykazują one silne działanie, blokując połączenia nerwowe, czym doprowadzają do rozluźnienia mięśni. Oznacza to, że są z powodzeniem wykorzystywane do redukcji zmarszczek w okolicach twarzy, oczu, a także na szyi i dekolcie. To jednak nie wszystko. Działanie botoksu jest również z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu nadpotliwości pach, migren i zabiegach leczenia nadpotliwości dłoni lub stóp, jak również w celu zwalczania bruksizmu, czyli potocznie mówiąc zgrzytania zębami.

Na korzyść zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową przemawia również fakt, że przebiegają one w szybki i mało inwazyjny sposób. Specjalista używa bardzo cienkiej igły, aby wprowadzić substancję w wybrane partie ciała. Cała procedura nie zajmuje dłużej niż kilkanaście minut, a my od razu możemy wrócić do swoich codziennych obowiązków. Wieloletnie doświadczenie dr Natalii Kucharskiej sprawia, że zabiegi są wykonywane bardzo precyzyjnie. 

 

Wskazania

 • linie poziome czoła
 • linie pionowe czoła, tzw. „lwia zmarszczka”
 • kurze łapki
 • górna warga, tzw. „warga palacza”
 • kąciki ust, tzw. „linie marionetki”
 • platyzma
 • migreny
 • bruksizm
 • nadpotliwość – dłonie, pachy, stopy

Przeciwskazania

 • ciąża i okres karmienia,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • stosowanie niektórych leków (przeciwkrzepliwych, aminoglikozydów, aminochinolonów, tetracykliny).

Dlaczego warto?

Zabieg toksyną botulinową może służyć leczeniu wielu przypadłości oraz korygowaniu wyglądu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Problem pocących się części ciała, zgrzytanie zębami, a nawet uporczywe migreny nie muszą być dłużej naszym zmartwieniem. Jeden szybki zabieg wystarczy, aby pozbyć się przykrych objawów na wiele miesięcy.

Kiedy mówimy o toksynie botulinowej, nie sposób również nie wspomnieć przede wszystkim o jej właściwościach upiększających. Jeżeli drażnią nas pojawiające się zmarszczki oraz skóra, która utraciła dawną elastyczność, znamy na to sposób! Toksyna botulinowa skutecznie poradzi sobie z oznakami starzenia się skóry. 

Efekty

Efekty zabiegu toksyną botulinową zależą od obszaru, który chcemy poddać kuracji. Najczęściej botoks stosuje się w obrębie twarzy, co pozwala nam uzyskać efekt wygładzonych zmarszczek wokół oczu, czoła, twarzy, a także ust. Ponadto wstrzyknięta w odpowiednie miejsca toksyna może sprawić, że kąciki ust, które wcześniej miały tendencje do opadania, uniosą się ku górze i sprawią, że nasza twarz nabierze bardziej radosnego wyrazu.

Zabieg stawia przed nami również szeroki wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o modelowanie wybranych partii twarzy. Wymodelowanie konturu brody, żuchwy czy nosa to efekty, które możemy osiągnąć. To oczywiście nie wszystko. Botox wykorzystuje się na masową skalę także, kiedy pragniemy uporać się z problemem bruksizmu oraz nadpotliwości różnych części ciała. Nie musimy dłużej zmagać się z tymi niekomfortowymi przypadłościami – to właśnie toksyna botulinowa stanowi odpowiedź na nasze problemy. 

 

Jakie wygląda zabieg

Zabieg botoxem nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz wykonania badań diagnostycznych. Lekarz dobierze odpowiedni rodzaj oraz stężenie substancji do problemu, z którym się zmagamy. Następnie przejdzie do podania jej w odpowiednie partie w obrębie naszej twarzy. Cały proces odbywa się z użyciem bardzo cienkiej igły i trwa zaledwie kilkanaście minut. 

Jakie są zalecenia pozabiegowe

Przede wszystkim przez kilka godzin od wykonania zabiegu zdecydowanie nie wolno się schylać oraz kłaść. Miejsca w obszarze, gdzie wykonywane były nakłucia, mogą okazać się nieco bolesne i tkliwe, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy ich dotykać ani masować. Przez dobę od podania botoks dobrze jest zrezygnować z alkoholu, aspiryny, jak również sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych. 

Jakie powikłania mogą pojawić się po zabiegu?

Naturalne po zabiegu jest zaczerwienienie okolic, które były poddawane terapii, a także ich bolesność i tkliwość. Nie są to jednak silne skutki uboczne, najczęściej mijają po upływie maksymalnie kilku dni. 

Czy zabieg jest bolesny?

Botox podawany jest cienką igłą, dlatego doznania związane z samym zabiegiem nie są bardzo intensywne. Pacjenci naszego gabinetu mówią o odczuwaniu pewnego rodzaju mrowienia i niewielkiego ukłucia, jednak nie są to silne doznania. 

Po jakim czasie widać efekt oraz co jaki czas zabieg należy powtarzać?

Efekt działania toksyny botulinowej będzie pojawiał się stopniowo. Pierwsze drobne zmiany dostrzec możemy już nawet po kilku dniach od zabiegu. Ostateczne efekty uaktywniają się po dwóch tygodniach. 

Jeżeli chcemy utrzymać efekt, powinniśmy powtarzać zabieg. Częstotliwość powtarzania zabiegu to kwestia indywidualna i może się różnić. W przypadku leczenia migreny ten czas jest nieco krótszy i wówczas sugeruje się wykonywanie kuracji częściej. 

rezerwacje telefoniczne
dane teleadresowe

media społecznościowe

Odnowa